Zielony ogród na dachu. Jak wykonać i ile kosztuje budowa?

ogród na dachu

Mieszkanie w mieście, w którym wszystkie usługi i dobra są na wyciągnięcie ręki, nie zawsze zapewni uzupełnienie wszystkich zapotrzebowań. Jednym z nich jest obcowanie z naturą. Pomimo, iż władze miast tworzą strefy zieleni, za to w pozostałych rejonach naturalny ekosystem jest niszczony, a w ich miejsce tworzone są nowe wieżowce. Najnowszym rozwiązaniem tego problemu są tzw. zielone dachy.

Zielone dachy jak sama nazwa wskazuje to pokrycie dachowe z umieszczoną na wierzchu warstwą gruntową, na której możliwy jest rozkwit roślinności. Pozwalają cieszyć się pięknym ogrodem w samym centrum miasta. Zielone dachy występują w dwóch formach. Montowane są na na dachach spadzistych, dzięki czemu nasze domy stają się częścią ekosystemu. Na bardzo strome zadaszenia stosuje się folie o kubełkowej strukturze, na których możliwe jest wyłożenie jedynie niskiej roślinności. Dachy o płaskiej powierzchni pozwalają na większą swobodę. To na nich powstają istne arcydzieła krajobrazu roślinnego. Często składają się z bujnego trawnika, krzewów, kwiatów, a nawet drzew. To prawdziwy ogród w samym centrum miasta.

Z czego skalda się konstrukcja zielonego dachu?

Montaż ekosystemu na dachu odbywa się warstwowo. Podstawową tworzy powłoka izolacyjna, chroniąca strop przed wilgocią. Drugą warstwą jest specjalna włóknina, której zadaniem jest ochrona warstw hydroizolacji przed wrastaniem korzeni. Następnie nakładana jest folia kubełkowa, typu greenfol. Jej karbowana struktura pozwala magazynować deszczówkę, dzięki czemu roślinność będzie odpowiednio nawodniona. Jej spodnia powierzchnia ze względu na strukturę powierzchni, pozwala na swobodny przepływ powietrza oraz odprowadzenie nadmiaru wody.

Warstwa filtrująca to kolejna warstwa, a na nią nałożona jest warstwa drenażowa.

Na samej górze znajduje się warstwa wegetacyjna, która stanowi bezpośrednie podłoże dla roślinności.

producent folii na zielone dachy

Koszty budowy zielonego dachu nie odstraszają tak bardzo jak by można było się tego spodziewać. Ceny zaczynają się od 300 zł za m2, górną granicę wyznaczają takie parametry jak: powierzchnia dachowa, rodzaj dachu (intensywny, ekstensywny) oraz ilość i różnorodność roślinności i dodatków.

Ponadto budowa zielonych dachów przyczynia się do ograniczania stężenia spalin i zanieczyszczeń z powietrza. Zatem nie tylko poprawiają samopoczucie jego właścicielom, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia lokalnej społeczności. Nic zatem dziwnego, że zyskuje taką popularność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>