Rola geomembrany w budownictwie

Budowa domu to niewątpliwie jedna z największych inwestycji w życiu każdego człowieka. Dobór odpowiednich materiałów będzie miał wpływ na jakość budynku i jego wytrzymałość przez wiele lat. Nie od dziś wiadomo, że to fundamenty są podstawą każdego projektu. Ze szczególną dbałością należy zatem podejść do tematów izolacji, która zabezpieczy i wzmocni postawione mury.
Geomembrana to produkt znany w budownictwie od lat. Zapewnia trwałą hydroizolację oraz ochronę przed przenikaniem wilgoci. Pozwala na zmniejszenie wydatków na dodatkowe instalacje oraz osuszanie zniszczonych wilgocią powierzchni. Stosuje się je zazwyczaj do izolacji fundamentów oraz dachów płaskich.
Geomembrana to folia syntetyczna o bardzo niskiej przepuszczalności. Najczęściej produkowana jest z polietylenu HDPE lub polichlorku PVC.
Montaż tego typu folii odbywa się już na poziomie podstawowej budowy. Nakładana jest zazwyczaj między poszczególne segmenty konstrukcji, przez co po zakończeniu budowy jest niewidoczna. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, iż nie ma możliwości wymiany zamontowanej folii. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu ma duże znaczenie.
Przy wyborze materiału zwracajmy uwagę na to z jakiego materiału wykonana została geomembrana. Przykładowe parametry jakie powinna posiadać to:
- wysoka hydroizolacja uniemożliwiająca niemal przepustowość cieczy i gazów,
- duża rozciągliwość i nierozerwalność materiału
- elastyczność umożliwiająca wygodny montaż
W budownictwie mieszkaniowym dostępne są następujące rodzaje geomembran:
- Ventfol – folia HDPE, pełniąca funkcję wentylacji i drenażu,
- Hydrofol – tzw. folia fundamentowa pozioma,
- Drenfol – folia wytłaczana zespolona z geowłókniną, stosowana na tzw. zielonych dachach,
- Greenfol – folia HDPE z perforacją 20 mm stosowana na zielone dachy,
- Greenfol Dren – folia HDPE zespolona z geowłókniną,
- Drenfol Plus – folia wzbogacona dodatkowo o warstwę poślizgową wykonaną z folii LDPE,
-
Duofol – geomembrana dwustronnie wytłaczana.
Dodaj komentarz