Przeczytaj, zanim pomalujesz mieszkanie!

malowanieWybierając kolor ścian, czy to do salonu, kuchni, czy sypialni, kierujemy się głównie naszym upodobaniem i gustem. Często nie bierzemy pod uwagę kubatury pomieszczenia, nasłonecznienia, czy choćby jego przeznaczenia. Zanim zdecydujemy się na wybór barwy, warto przeczytać kilka cennych wskazówek, które pozwolą wydobyć z wnętrza to, co najpiękniejsze.

Jak już zostało wspomniane, jest kilka czynników, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze koloru pomieszczenia, a każdy z nich wymaga osobnego opisu.W tym artykule skupimy się głównie na tym, jaką funkcję będzie miało pomieszczenie i jak ją wspomóc dzięki kolorom.

Kolor ma znaczenie!

Kolory ścian silnie oddziałują na nasze emocje – niektóre dodają energii, inne zaś wyciszają i uspokajają.

  • Biały kolor – świetnie nadaje się do niedużych pomieszczeń, gdyż bardzo dobrze odbija światło, powiększając tym optycznie pomieszczenie. Wnętrza pomalowane tym kolorem mogą być eleganckie, jak również surowe – w zależności, jak zaaranżujemy całość. Kolor biały świetnie sprawdzi się w nowoczesnym wystroju. Biel ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – można ją łączyć z wszystkimi kolorami!
  • Żółty kolor – ma kilka twarzy, może być ciepły jak piasek na pustyni lub chłodny jak cytryna z lodówki, może być jasny ledwie zauważalny lub mocny i intensywny. Jednak to sprawia, że możemy wykorzystać go na różne sposoby. Z pewnością kolor ten przełamie oficjalny charakter pomieszczeń. Może sprawdzić się w salonie lub przedpokoju. Dobrze komponuje się z takimi kolorami jak niebieski, szary, czy brązowy.
  • Kolor pomarańczowy – niezaprzeczalnie dodaje energii! Pobudza również apetyt, więc świetnie sprawdzi się w kuchni bądź jadalni. Natomiast przed pomalowaniem na taki kolor ścian pokoju nastolatka, należałoby się dwa razy zastanowić. Młody człowiek, który i tak ma sporo energii i emocji w sobie, potrzebować będzie raczej wyciszających kolorów.
  • Kolor niebieski – ta barwa ma również kilka odcieni. Działa przede wszystkim wyciszająco, uspokajająco, więc będzie mieć zastosowanie w pomieszczeniach takich jak sypialnia, czy pokój dziecięcy. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że zbyt duża ilość niebieskiego może przygnębiać!
  • Kolor zielony – barwa ta pozwala się zrelaksować, obniża także poziom stresu. Sprawdzi się więc w pomieszczeniach przeznaczonych na odpoczynek, np. w salonie. Kolor zielony dobrze współgra z brązowym, żółtym, także  z czerwonym.

Tak więc widzimy, że wiele czynników powinno mieć wpływ na wybór kolorów ścian naszego mieszkania. Dlatego prócz tego, że podoba nam się dany kolor powinniśmy przemyśleć, jakie pomieszczenie chcemy pomalować, jaka będzie jego funkcja, czy ma nas wyciszać, czy przeciwnie – pobudzać. Dzięki odpowiedniej kolorystyce możemy wydobyć z naszego mieszkania to, co najpiękniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>