Nowoczesne rozwiązania w budownictwie – nowinki i trendy w budownictwie 2019

nowinki i trendy w budownictwie 2019

Współczesne budownictwo charakteryzuje się ciągłym rozwojem i poszukiwaniem nowych rozwiązań architektonicznych. Wciąż powstają nowe osiedla, a mieszkania wyprzedawane są jeszcze przed budową bloku. Podobnie przedstawia się budownictwo domów jednorodzinnych. Młode pokolenie wkraczające w dorosłe życie cechuje potrzeba usamodzielnienia się, a także chęć korzystania z nowinek technologicznych. Niesłabnące zainteresowanie rozwojem oraz zwiększająca świadomość ekologii i ochrony środowiska znacząco odbiły się na rozwoju i poziomie współczesnego budownictwa.

Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań w budownictwie

Nie od dziś specjaliści straszą nas przed nieuchronnym końcem magazynów tradycyjnych źródeł energii. Na ratunek przychodzą alternatywne źródła ciepła, pozyskiwane z elektrowni wiatrowych, wodnych czy biomasy. Współczesne budownictwo poszło o krok dalej i daje możliwość samodzielnej produkcji energii. Takim rozwiązaniem jest fotowoltaika, czyli własna mini elektrownia. Jej działanie polega na przetworzeniu światła słonecznego w energię elektryczną. Współcześnie cieszy się rosnącym zainteresowaniem również ze względu na możliwość dofinansowania ze skarbu państwa w tak drogą inwestycję w ramach projektu „czyste powietrze”. Kolejnym zabiegiem zatrzymującym ciepło jest zastosowanie dużej ilości okien skierowanych na północ. Dzięki takiemu zabiegowi dom przez cały dzień jest nagrzewany naturalnymi promieniami słonecznymi.

nowinki i trendy w budownictwie 2019

Wzrost świadomości ekologicznej

Kolejnym aspektem wpływającym na rozwój budownictwa jest większa dbałość o środowisko, a także konieczność zwalczania negatywnych skutków emisji spalin. Niestety wraz ze wzrostem technologicznym oraz zwiększającą się ilością pojazdów na drogach, zjawisko smogu coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom rozwoju cywilizacyjnemu, w szczególności w budownictwie miejskim powstają tzw. zielone dachy. Są to dosłownie ogrody na dachu w samym centrum miasta. Producenci folii na zielone dachy gwarantują pełną ochronę przed przemakaniem. Dzięki kubełkowej powierzchni pozwalają na utrzymanie stanu nawodnienia roślinności na stałym poziomie bez potrzeby ingerencji człowieka.

Alternatywne sposoby ocieplania i uszczelniania

Również w aspekcie ociepleń wiele się zmieniło. Tradycyjny styropian powoli wypierany jest przez izolacje natryskowe. Rosnącą popularność zawdzięczać mogą szybkiej aplikacji, a także dokładności z jaką przylegają do powierzchni. Dzięki piankowej konsystencji jesteśmy w stanie dokładnie uszczelnić każdą powierzchnię bez względu na jej ułożenie. Ocieplanie pianką pur jest przydatne w szczególności przy izolacji poddasza. Zapewnia ona ciepło zimą oraz kojący chłód latem.
Guma w płynie to kolejne rozwiązanie w kwestii izolacji. Jednak w tym przypadku stosuje się ją do dachów płaskich. Dlaczego jest lepsza od tradycyjnych rozwiązań? Również dobrze przylega do podłoża, łatwo się aplikuje oraz szybko schnie. A przede wszystkim nie przepuszcza wilgoci.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie charakteryzują się dbałością o środowisko oraz wykorzystywaniem nowości technologicznych. Obszar ten nie został jednak wyczerpany. Nadal trwają badania w celu poszukiwania alternatywnych materiałów, które będą tańsze a przede wszystkim przyjazne środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>