Materac – śpij zdrowo i wygodnie

materace

Współczesne materace z najwyższej półki to produkty zaawansowane technologicznie, czasem nawet wykorzystujące rozwiązania stosowane w NASA. Jak to możliwe? Zapraszamy na krótka historię i przegląd obecnie dostępnych materacy na rynku.

Typowy materac sprężynowy to wynalazek dość stary, pokazał się bowiem już 1857 roku kiedy to wynaleziono sprężyny. Oczywiście wcześniej ludzie nie spali na gołej ziemi, w starożytnym Rzymie wykorzystywano worki z materiału wypchane słomą lub wełną, a w renesansie zastąpiono nieprzyjemny materiał jedwabiem i aksamitem.

Gdzie tu jednak technologia kosmiczna? W latach 70-tych XX wieku, w laboratoriach NASA szukano materiału, który będzie niwelował niekorzystne skutki przebywania astronautów w jednej pozycji. To wtedy opracowano piankę termoelastyczną (VISCO), która z powodzeniem stosowana jest w dzisiejszych materacach termoelastycznych.

A jakie materace możemy najczęściej spotkać w sklepach? Do najpopularniejszych produktów wciąż należą materace sprężynowe, w tym bonelowe (szereg sprężyn połączonych ze sobą drutem), kieszeniowe (stosuje się w nich szereg kieszonek, w których umieszczane są sprężyny) oraz multipocket (charakteryzuje się zwiększoną ilością sprężyn na 1m²). W stosunku do pozostałych rodzajów materacy, rozwiązania sprężynowe nie wypadają najlepiej, jednak są stosunkowo tanie dlatego wciąż mają rzeszę klientów.

Materace lateksowe to komfortowy i zdrowy sen. Dzięki wysokiej elastyczności punktowej (materac ugina się w tych miejscach gdzie następuje kontakt z ciałem, jednocześnie nie powoduje wybrzuszenia w pozostałych jego częściach) umożliwia przyjęcie naturalnej pozycji, co wpływa korzystnie na nasz kręgosłup i samopoczucie. Istotna zaletą jest również fakt, że materac lateksowy można dezynfekować przy pomocy pary wodnej. Wadą jest natomiast to, że lateks może być alergenem.

Najbardziej zaawansowane technologicznie materace to produkty wykonane z pianki termoelastycznej. Taki materac potrafi zmieniać swoje właściwości pod wpływem temperatury. W praktyce wygląda to w ten sposób, że kładąc się na powierzchni tego materaca po niedługiej chwili delikatnie zapadamy się, gdyż pod wpływem wyższej temperatury naszego ciała pianka ugina się. To pozwala uzyskać bardzo wysoki stopień elastyczności punktowej. Poza tym materace z pianki termoelastycznej są lekkie, wytrzymałe, antyalergiczne i charakteryzują się dobrą rotacją powietrza. W zasadzie jedyną wadą tego rozwiązania jest wysoka cena. Ale czy nie warto zainwestować w zdrowy i spokojny sen na wiele lat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>