Jaki rodzaj zamka do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych?

zamek do drzwi

Każdy z nas pragnie bezpieczeństwa swojego i rodziny. W szczególności zależy nam zabezpieczeniu naszych domostw. Podstawowym elementem, który zapewni nam odpowiedni poziom komfortu jest zastosowanie drzwi antywłamaniowych. Obecnie na rynku jest wiele modeli drzwi zewnętrznych, różniących się poziomem zabezpieczeń oraz rozwiązań. Technologia poszła w górę. Jednak na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Wytrzymała i odporna konstrukcja drzwi

Podstawowym aspektem przy wyborze drzwi wejściowych powinna być jakość tworzywa z jakiego zostało wykonane. Przede wszystkim powinno być odporne na obicia oraz wygięcia. Muszą również uniemożliwić przebicie skrzydła przez kopnięcie lub uderzenie łokciem.

W przypadku zastosowania elementów szklanych, również zwracajmy uwagę na ich klasę antywłamaniową. Powinna się ona wahać między P2 a P4.

Specjalnym rodzajem są drzwi zewnętrzne metalowe. Niemal niemożliwe jest ich wyłamanie. Zazwyczaj w takim typie drzwi stosuje się stalową ościeżnicę, która mocowana jest do muru. Montuje się je zazwyczaj w strategicznych punktach, szczególnie narażonych na włamania.

zamek do drzwi

Jaki rodzaj zamka do drzwi?

Zamki wpuszczane zazwyczaj stosowane są w drzwiach pokojowych. Wyposażone są w zatrzask, prosty zamek otwierany kluczem, bądź blokadę. Większe bezpieczeństwo zapewnią zamki wielopunktowe, otwierane za pomocą jednego klucza. Jednak przy wyborze tego typu zamka warto zwrócić uwagę czy drzwi wewnętrzne są pełne.

Często przy drzwiach wewnętrznych wejściowych stosuje się wkładki cylindryczne. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich:

  • Wkładka cylindryczna zamykana z obu stron. Otwierana jest tylko za pomocą klucza, zarówno z zewnętrznej strony jak i wewnętrznej. Zapewnia wysokie bezpieczeństwo antywłamaniowe. Zalecana jest do montażu przy drzwiach oszklonych.
  • Wkładka cylindryczna posiadająca pokrętło od wewnętrznej strony. Z zewnątrz otwierana za pomocą klucza. Odradza się stosowanie tego typu wkładki przy drzwiach oszklonych.
  • Wkładka cylindryczna zamykana tylko z jednej strony. Ma zastosowanie przy drzwiach, których nie ma potrzeby zamykania od wewnątrz.

Czy drzwi pokojowe również wymagają dodatkowych zabezpieczeń?

Ta kwestia jest bardzo indywidualna. Jeśli cenimy swoją prywatność i nie lubimy niespodziewanych odwiedzin, powinniśmy zainstalować zamki. Jednak nie muszą one być dodatkowo zabezpieczane. Wystarczy tylko, aby uniemożliwiały wejście poprzez naciśnięcie klamki. Tego typu zabezpieczenia mają zastosowanie tylko mieszkaniach lokatorskich, w których często współlokatorzy nie znają się na tyle dobrze, aby sobie ufać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>