Jak wyprać dywan z uciążliwych plam. Pranie dywanu metodą na wskroś.

Każdy z nas lubi przyjęcia, jednak chwila nieuwagi i kieliszek wina lub filiżanka kawy ląduje na waszym ulubionym dywanie. Nie skazujmy go na straty. Każdą plamę nawet najbardziej uporczywą można usunąć. Wystarczy odpowiednie podejście i zastosowanie środki. Aby zdecydować który środek najlepiej poradzi sobie z plamą, należy określić jaki to rodzaj palmy.
Plamy z czerwonego wina
W pierwszym kroku należy jak najszybciej odsączyć z dywanu nadmiar wina. Posłuży do tego ręcznik papierowy lub serwetka. Następnie należy zasypać plamę papką z sody oczyszczonej lub solą i pozostawić ją na jakiś czas. Sól wchłonie resztę wilgoci. Po wyschnięciu należy usunąć proszek odkurzaczem. Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych metod usuwania plam z wina. Jadnak przy bardzo uporczywych plamach nawet ta metoda może okazać nieskuteczna. W takich przypadku pomocny może być profesjonalny odkurzacz piorący.
Tłuszcz
Nie od dzisiaj wiadomo, że najskuteczniejszym odtłuszczaczem jest alkohol. Przydatny może okazać się tutaj spirytus salicynowy. Można do niego dodać odrobinę soli. Taki roztwór należy wetrzeć w palmę i pozostawić do wyschnięcia.
Wosk
Dla miłośników świec również mamy dobrą wiadomość. Plamy po wosku w bardzo łatwy sposób można usunąć za pomocą papieru i żelazka. Na plamę należy położyć cienki papier np. typu pergamin, a następnie przyłożyć rozgrzane do odpowiedniej temperatury żelazkiem. Rozpuszczony wosk wchłonie się w papier.
Delikatny dywan
Szczególną ostrożność należy zachować przy dywanach z włókien naturalnych. Delikatna struktura może się zniszczyć przy zastosowaniu tradycyjnych metod. W takich przypadkach radzimy powierzyć swój cenny dywan specjalistom. Zazwyczaj do prania dywanu stosują oni metodę na wskroś. Jest ona parokrotnie skuteczniejsza od tradycyjnych odkurzaczy piorących. We wstępnej fazie dywan jest trzepany za pomocą mechanicznej trzepaczki. Następnie następuje pranie zasadnicze. Podczas kąpieli wodnej specjalne szorowarki wnikają w głąb włókien, usuwając zabrudzenia z najniższych partii dywanu. Na końcu następuje płukanie, odwirowanie i suszenie. Wykonawcy gwarantują, że metoda ta jest w 100% bezpieczna dla dywanu, a świeżość utrzymuje się przez długi czas.
Dodaj komentarz