10 domowych sposobów na czyszczenie dywanu

czyszczenie dywanówDywan to częsty element domów i mieszkań. Zapewnia przytulność oraz izolację cieplną i akustyczną, może służyć do zakrycia zniszczonej podłogi lub po prostu stanowić dopełnienie wnętrza, a także je podkreślać. Lecz by prawidłowo spełniał swoje funkcje, a także nie groził nam licznymi alergenami (w nim mogą gromadzić się roztocza, sierść zwierząt i pleśń), należy o niego prawidłowo dbać. Wlicza się w to zarówno profesjonalne czyszczenie dywanów, oferowane przez liczne firmy, jak i jego codzienna pielęgnacja. Czasem też okoliczności zmuszają nas do dodatkowych zabiegów, tj. usuwanie plam. W tym artykule przedstawimy zarówno jak poradzić sobie z konkretnymi rodzajami zabrudzeń, jak i ogólnymi sposobami na czyszczenie i odświeżanie dywanów.

 1. Zapoznaj się z znaczeniem piktogramów
  Piktogramy to symbole mówiące nam o dopuszczalnych i niedopuszczalnych sposobach czyszczenia produktów, ich właściwościach czy przeznaczeniu. Najbardziej kojarzymy je z ubrań, gdzie są zamieszczone na metkach, ale również dywany posiadają takowe etykietki.
 2. Regularnie odkurzaj
  Czynność tą najlepiej wykonywać codziennie, szczególnie na najczęściej używanych powierzchniach (od wejścia na dywan poprzez „szlaki komunikacyjne”). Jeśli posiadasz zwierzęta, tym bardziej tego nie zaniedbuj. Dodatkowo zwróć uwagę na swój odkurzacz – niektóre zaopatrzone są w różnego rodzaju wymienne końcówki i przełączniki, dzięki którym lepiej sprzątniesz konkretne powierzchnie. Jeśli Twoje meble stoją na dywanie, nie zaniedbuj odkurzania pod i między nimi. W tych małych przestrzeniach potrafi nagromadzić się wiele brudu.
 3. Dopasuj metodę do rodzaju dywanu
  Istnieje ich kilka, np. wiskozowe, poliestrowe, akrylowe, itd. Przy niektórych różni się nieco metoda odkurzania, przy innych – usuwania plam. Przykładowo dywan z wiskozy powinniśmy odkurzać samą ssawką w kierunku ułożenia włosia, zaś ten z poliestru czyścimy pod włos. Natomiast dywany akrylowe wyróżniają się łatwością usuwania zabrudzeń i zapachów i często wystarczy nawet szare mydło.
 4. Wytrzep latem, wytrzep zimą
  Jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem/posiadaczką odkurzacza piorąco-myjącego (choć niektórzy uważają, że nawet wtedy), dywan należy wytrzepać. W Polsce zwykle praktykuje się to przed Wielkanocą lub latem, kiedy jest ciepło. Pomaga to odzyskać sprężystość, dzięki rozbijaniu zbitego włosia, oraz pozbyć się głęboko schowanego kurzu. Tego typu trzepanie rozpoczynamy od góry i stopniowo schodzimy na dół. Oprócz tego praktykuje się też zimowe trzepanie na śniegu, które pozwala odświeżyć dywan. Na nie powinno się wybrać mroźny dzień (kiedy śnieg nie jest bardzo mokry). Dywan kładzie się włosiem do dołu i okłada kolejno wszystkie miejsca.
 5. Zabrudzenia usuwać natychmiastowo
  Znacznie ciężej pozbyć się starych plam niż świeżych, dlatego ważna jest szybka reakcja. Po wylaniu płynu postarajmy się najpierw przyłożyć materiał absorbujący wilgoć (np. bibułę lub bawełnę). Gdy pozbędziemy się już nadmiaru cieczy, postępujmy wg zaleceń dla konkretnego rodzaju zabrudzenia. Pamiętajmy, by nie trzeć pozostałych plam – spowoduje to tylko ich powiększenie, wniknięcie brudu w głębsze warstwy dywanu i niszczenie włosia. Świeże plamy lepiej spryskać wodą mineralną, a potem delikatnie wytrzeć gąbką.
 6. Stare plamy
  Jeśli zabrudzenia nie zostały usunięte dość szybko, a konkretne sposoby nie działają- jeszcze jest nadzieja. Stary przepis mówi o litrze ciepłej wody z dwoma łyżkami proszku do pieczenia i trzema octu. Minusem jest konieczność wtarcia tej mieszanki w dywan, a następnie jego wysuszeniu, co trwa znacznie dłużej, niż przy natychmiastowej reakcji.
 7. Najczęstsze zabrudzenia w korytarzu
  Szczególnie wiosną i jesienią możemy spodziewać się dużej ilości błota. W tym wypadku należy najpierw zaczekać, aż wyschnie, a następnie dokładnie odkurzyć. Można potem jeszcze przetrzeć szmatką z odrobiną octu. Oprócz tego na korytarzu możemy spodziewać się plam z pasty do butów. Na nie stosujemy kolejno biały spirytus i szampon do dywanów.
 8. Najczęstsze zabrudzenia w łazience
  Na lakier do paznokci – zmywacz lub aceton, na rdzę – odrdzewiacz lub 3% roztwór szczawianu potasu, zaś na pomadkę – odplamiacz do tłustych plam. W łazience można też znaleźć środki chemiczne. Dlatego warto wiedzieć, że na wybielacz stosujemy zimną wodę i preparat odtwarzający kolory, a na środek nadający metalowi połysk – roztwór szamponu. Również zwykle w łazience najczęściej znajduje się apteczka, a co za tym idzie udzielana jest pierwsza pomoc. Przy takiej okazji może zdarzyć się, że zabrudzimy chodniczek krwią. Do jej czyszczenia używamy koniecznie zimnej wody. Następnie możemy zastosować szampon i 5% roztwór amoniaku.
 9. Najczęstsze zabrudzenia w pokoju dziecka
  Przede wszystkim wynikają z dobrej zabawy maluchów. Może być to mazak (kolejno odplamiacz do tłustych plam, spirytus, roztwór szamponu), tusz długopisowy (spirytus) czy guma do żucia (wykruszyć po obłożeniu lodem).
 10. Najczęstsze zabrudzenia w salonie/jadalni
  Przede wszystkim dotyczą produktów spożywczych. Najczęściej zdarza nam się upuścić kromkę (koniecznie masłem do dołu), na co zaradzimy odplamiaczem do tłustych plam i roztworem szamponu, wychlapać sos (roztwór szamponu, odplamiacz do plam rozpuszczalnych w wodzie) czy rozlać wino (najlepiej sprawdza się sól z cytryną). Zdarza się też, że po romantycznej kolacji znajdziemy na naszym dywanie wosk. W tym wypadku stosujemy tradycyjny sposób z chłonnym papierem i żelazkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>